EnYukarı

Hazret-i Muhammed (A.S.M.) ve Nübüvvetinin (Peygamberliğin) Delilleri

Gâyet mânidar bir kitab, onu ders verecek bir öğretmen ister. Binlerce peygamber gibi Hz Muhammed (sav) de insanlığın öğretmeni olmuş, İnsanlara Allah’ı tanıtmış, Allah’ın şu kainatı yaratmasındaki maksatları ders vermiştir. Allah büyük bir kitap olan şu kainatın sırlarını peygamberleriyle anlatmıştır. 124 bin peygamber insanlara aşağıdaki 3 müşkil soruların cevaplarını insanlığa açıklamış ve ders vermiştir.

  1. Ben kimim?
  2. Nereden geliyoruz?
  3. Nereye gidiyoruz?

Peygamberler bu suallere gayet ikna edici cevaplar vererek insan nevinin içine düşdükleri yetimane vaziyetten kurtarıp onları ahsen-i takvim olmaya aday bir vaziyete getirmişlerdir.

Hazret-i Muhammed (A.S.M.) ve Nübüvvetinin(Peygamberliğin) Delillerinden Bazıları

Peygamber efendimiz (a.s.m.) ümmi idi yani okuması yazması yoktu. Okuma yazma bilmeyen bir kişinin dünyadaki bütün kitaplardan daha üstün bir kitap ile meydana çıkması, en güzel sözleri söylemesi, ortaya koyduğu hükümler ile asırlarca insanların beşte birini adaletle idare etmesi Peygamber efendimiz ’in (sav) nübüvvetinin delillerindendir. 

Büyük bir lider küçük bir toplulukta uzun zamanlar çalışarak küçük adetleri ancak değiştirebilirken Peygamberimiz(a.s.m)  ise  son derece inatçı ve adetlerine son derece bağlı kaba katı büyük kavimlerin bütün çirkin adetlerini değiştirip yerlerine güzel ahlakın her çeşitini damarlarına işleyecek şekilde değiştirmesi nübüvvetin delillerindendir.

Hazret-i Muhammed’in (asm) sahih kaynaklardan bize ulaşan yüzlerce mucizesi vardır. Bir parmağının işaretiyle ayın iki parça olması ve  düşman ordusuna attığı bir  avuç toprak bin avuç toprak olup gözlerine girmesiyle kaçmaları ve  on parmağından çeşme gibi su akması ve eliyle temas ettiği yaraların şifa bulması gibi yüzlerce mucize peygamberimiz’in (sav) nübüvvet delillerindendir.

Peygamberimiz ’in (asm) gelecekle ilgili olarak haber verdiği hadiseler pek çoktur. Mesela Hz. Osman (ra)’ın Kur’an okurken şehit edileceğini haber vermesi, Hz. Hüseyin (ra)’ın Kerbela’da şehit edileceğini haber vermesi, Şam, İran ve İstanbul’un fetihleri gibi yüzlerce doğru haberler nübüvvetin delillerindendir.

Hiçbir kuvvete dayanmayan ve tek başına yola çıkan bir zatın, son derece kuvvetli düşmanları arasında, kendi davasını korkmadan, tereddütsüz, telaş göstermeden ve son derece cesaretle tebliğ etmesi ve tebliğ ettiği dinin, bütün dinlerden üstün hale gelmesi nübüvvetinin delillerindendir.

Peygamberimiz ’in (asm) ibadette emsalsiz olması , duada emsalsiz olması , ahlakta emsalsiz olması, dostlarıyla birlikte düşmanlarının da ona Mahammed’ül Emin demeleri Peygamber efendimiz ’in (sav) nübüvvetinin delillerindendir.

KAİNATIN ANLAŞILMASI EN ZOR SIRLARINI ÇÖZEN O’DUR

(Habîbim, yâ Muhammed!) De ki: “Eğer Allah'ı seviyorsanız, o hâlde bana tâbi' olun ki, Allah (da) sizi sevsin ve günahlarınızı size bağışlasın!”(2) Çünki Allah, Gafûr (çok bağışlayan)dır, Rahîm (çok merhamet eden)dir. (Âl-i İmrân Suresi 31. Ayet)

Biz Peygamberimiz (a.s.m)'e ne kadar uyarsak onun sünnet-i seniyesini ne derece tatbik edersek o derece Allah'ın sevgisine mazhar oluruz. Onun için daima Hz.Muhammed (a.s.m.)'in sünnetine uygun haraket etmeliyiz.

Bu konudaki slaytı üst seçeneklerdeki "İslamiyet" seçeneğinden "Kısa Sunular" seçeneğine tıklayarak ulaşabileceğiniz gibi buraya tıklayarak da ulaşabilirsiniz.


Fiemanillah...


Görüntülenme

Bu makale 1086 defa görüntülenmiştir.

Yayın Tarihi

02 Şubat 2017 Perşembe

Pdf olarak görüntüle

Yazıcı çıktısı

Rastgele makale